fbpx

Bezbariérovost může mít mnoho podob

24. 11. 2022

Pro osoby se sluchovým postižení bude komunikace s úřady v Plzeňském kraji o něco snadnější. S organizací Tichý svět, o.p.s. jsme vytvořili videopřeklady webových sekcí několika měst.

Ve veřejném prostoru dochází běžně k odstraňování fyzických bariér. Takové bariéry brání osobám s nějakým pohybovým znevýhodněním využívat svobodně veřejný prostor. Snižují se obrubníky, budují se výtahy nebo nájezdy vedle schodišť. Bariérovost má ale mnohem více podob. V rámci plánování sociálních služeb v několika regionech Plzeňského kraje jsme se mimo jiné dotkli také tématu bariér v komunikaci. Někteří lidé sice nemají problém v pohybu po městě, dokáží vyjít schody nebo přejít silnici. Ale komplikace pro ně nastává ve chvíli, kdy si například potřebují vyřídit výměnu občanského průkazu, sehnat bydlení nebo si jen najít informace na webových stránkách.

V naší společnosti žije mnoho osob s nějakým sluchovým znevýhodněním, které se s takovou bariérou potýkají každodenně. Pro většinu z nich není navzdory rozšířené představě čeština rodným jazykem a nejsou tudíž schopní se jí dorozumět ani v psané podobě. Vyřídit si běžné věci na úřadu nebo najít potřebné informace na webových stránkách obce se stává neřešitelnou překážkou.

Díky dnešním technologiím je možné odstraňovat i komunikační bariéry. Osoby se sluchovým postižením mohou na mnoha veřejných místech využít například Tichou linku – on-line překlad do českého znakového jazyka.

Abychom osobám se sluchovým znevýhodněním zpřístupnili informace o sociálních službách a možnostech pomoci v těžkých životních situacích, vytvořili jsme s organizací Tichý svět, o.p.s. videopřeklady webových sekcí v regionech, kde jsme plánovali rozvoj sociálních služeb. Všechny potřebné informace, které se týkají sociálních témat, tak mohou na webových stránkách obcí získat i osoby se sluchovým postižením přesně tím způsobem, který je pro ně nejpřirozenější.

Jsme velice rádi, že projekty plánování rozvoje sociálních služeb vedou k praktické pomoci a doufáme, že tyto překlady budou sloužit jako inspirace pro další odstraňování komunikačních bariér. Pokud Vás zajímá, jak takový video překlad webové stránky může vypadat, podívejte se na jednotlivé webové sekce:

Kralovice

Nýřany

Přeštice

Blovice

Klatovy

Sušice

 

Autorem fotografie je Antonín Kapraň